HANDMADE znaczy „z duszą”

Od wielu lat przyglądam się rynkowi tworzonemu przez rzeczy typu handmade. Cieszy mnie rosnąca popularność tej „branży”, bo to znak, że mimo życia w czasach dość powierzchownej, niewymagającej głębszej refleksji rzeczywistości, są jeszcze tacy, co dokonują mądrych i przemyślanych zakupów. Tacy, którzy zamiast pośpiechu, wybierają skrupulatność, a zamiast technologii wolą przywiązanie do tradycyjnych metod wytworzenia. Dlaczego ja też ulegam handmade’owi?

ORYGINALNOŚĆ

O tak, któż z nas nie lubi posiadać czegoś niepowtarzalnego, innego niż posiadają wszyscy? Nie jestem wyjątkiem – lubię rzeczy oryginalne i występujące w ograniczonej liczbie egzemplarzy. To z jednej strony daje mi poczucia jakiegoś luksusu i prestiżu, gdy mogę nosić skórzany portfel z wyszytym moim inicjałem, z drugiej – satysfakcję, że koleżanka, której wpadła w oko moja handmade’owa bransoletka, nie poleci zaraz do sklepu, by kupić sobie taką samą. Ot, taki mały kobiecy egoizm ;)

07-DSCN5406

JAKOŚĆ

No co tu dużo mówić? Dobry handmade to gwarancja najlepszej jakości – zarówno produktu końcowego, jak i staranności w samym procesie wytworzenia. Torebki szyte ręcznie mają zwykle dopracowane szczegóły. Podszewka nigdy się nie wypruwa, nitki są dobrze poprzycinane, a skóra zaimpregnowana.  Same materiały zwykle są kupowane u najlepszych producentów. Miło jest wiedzieć, że moja torebka wykonana jest ze skóry sprowadzanej  z odległych zakątków świata i będzie mi służyć wiele lat, a spódniczka mojej starszej córki z pewnością zostanie po jakimś czasie przekazana młodszej siostrze, bez obaw, że upływ lat wpłynie na  kolor i strukturę materiału.  

11-DSCN5410

TRADYCJA

Prestiż to też przywiązanie do tradycji. Lubię odwołania do klasyki w wielu dziedzinach życia. Moja koleżanka, która szyje torebki dla małych i dużych, ręcznie naszywa każdą aplikację, choć mogłaby oddać wykroje do szwalni i dzięki temu zamiast 3 torebek dziennie uszyć ich 300. A jednak ona woli żmudne siedzenie przy babcinej maszynie do szycia, a w razie pomyłki rozpoczynanie całego procesu od początku. Wytłumaczenie jest jedno – pasja. To jej oddanie sprawie bardzo mnie rozczula, a same torebki zyskują na wartości.

10488102_700274473371571_1504962528889782511_n

DUSZA

To właśnie ta wartość, którą mają produkty handmade. Gdy zakładam bluzkę kupioną w sieciówce, jest dla mnie ona zwykłym kawałkiem materiału. Gdy się zniszczy, zazwyczaj o nią nie „walczę” tylko łatwo podejmuję decyzję o wyrzuceniu. Nie ma sentymentów. W przypadku produktu, który wiem, że powstał na moje własne zamówienie, był szyty według moich wskazówek – wyrzucenie takiej rzeczy jest dla mnie ostatecznością. Ciężko mi się rozstawać z takimi produktami, które były przecież takie „moje” i miały duszę, a osoby, które je robiły, robiły to z ogromną pasją.

10487367_697877136944638_8579215047568167350_n

EKONOMIA

Nie zapominajmy o istotnym czynniku, jakim jest cena i wartość dla rynku produktów handmade. Ceny bywają wyższe niż te, do których przyzwyczaiły nas sieciówki, ale są one adekwatne do pracy i nakładu, jaki ktoś poniósł, by stworzyć produkt indywidualny. Gdy płacę komuś za wykonanie dla mnie kolczyków czy narzuty na łóżko, mam świadomość  ile czasu będzie spędzał na produkcji. Ile wyniesie to go poświęceń, trudu i cierpliwości. To są koszta, które pokryć trzeba. Materiały dobrej jakości są bardzo drogie i to one stanowią rdzeń ceny końcowej gotowego produktu. Na dodatek za daną rzecz płacimy zwykle komuś, kto reguluje podatki w naszym kraju, a więc kupując polski handmade pośrednio wspieramy polską gospodarkę. Czyż to nie piękna patriotyczna idea?

O19-DSCN5437Torebki ze zdjęć można zakupić na Allegro:1, 2, 3, 4, 

Opaska, klipsy do butów pochodzą z oferty Fabryki Koloru

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>