Szybkie czytanie – pożądana umiejętność w XXI wieku.

O, to mi się trafiło. Ostatnio w moich rękach wylądował kolejny komputerowy program edukacyjny. Tym razem Akademia Umysłu postanowiła zadbać o moje czytanie i… nie ukrywam, że trafili w samo sedno, bo z tym czytaniem bywa naprawdę ciężko. Nadmiar pracy, dom, dzieci i wiele innych ważnych rzeczy zabiera mi czas na tak kochaną przeze mnie niegdyś czynność.  Ach, gdyby tak umieć czytać dwa razy szybciej…

I tu posłuchała mnie chyba Akademia, bo program, który mam właśnie przed sobą  - „Szybkie Czytanie” ma sprawić, że prędkość mojego czytania będzie większa,  ale i polepszy się moja zdolność koncentracji i zapamiętywania. Doczytałam jeszcze, że program poleca się tym, co spędzają długie godziny w sieci na wyszukiwaniu rozmaitych informacji (znowu mowa o mnie), bo zwiększa to sprawne selekcjonowanie treści. No kurczę, chyba nie mogli lepiej trafić!

Zatem sprawdzamy!

Pudelko3D_AU_SZYBKIECZYTANIE2

Instalka przebiega szybko i bezproblemowo – programy Akademii już zdążyły mnie do tego przyzwyczaić. Szata – jak zwykle pozytywnie zaskakuje. Jest super czytelnie, przejrzyście, wzrok się nie męczy. No i ta nuta! Melodia w tle relaksuje i sprawia, że interaktywna nauka jest jeszcze przyjemniejsza.

czytanie1

Zadania są różnorodne, choć wszystkie dotyczą zabawy z tekstem. Warto nadmienić, że poziomów trudności jest 10 (!).  Zaczęłam od łatwego i nawet nie chcę sobie wyobrażać tej 10 JPodoba mi się tryb nauki – jak w poprzednich częściach Akademii Umysłu.  Program sumuje nasze wyniki, śledzi poczynania i ocenia, co jest niezłym motywatorem dla takich jak ja osób, które potrzebują nad sobą bata. Z funkcjonalności podoba mi się jeszcze możliwość zapisywania wyników kilku osób, więc program z pewnością nie będzie tylko w moim użytkowaniu.

Co do samych zadań. Najpierw jest lajcik, kilka prostych ćwiczeń, ale z każdym następnym rodzajem – moje szare komórki pracują coraz intensywniej. Przechodzę przez kolejne zadania: splątane linie, wskaźniki, tekst z kropkami, kolumny gazet, test szybkości… Jest tego dużo,  więc nie uda mi się za jednym razem rozwiązać wszystkiego. Granie dzielę sobie więc na kilka dni i gdy mam chwilę przerwy w pracy, włączam program. 15-minutowy relaks jest super przerywnikiem w ciągłym stukaniu w klawiaturę.

czytanie3czytanie6

Zadania ćwiczą koncentrację i zasięg wzroku. Mają spowodować, że do czytania nie trzeba będzie śledzić każdej linijki tekstu, ale wzrokiem objąć kilka linijek lub nawet cały akapit i jednorazowo go przeczytać ze zrozumieniem. Fajna sprawa. Już po kilku ćwiczeniach zaczynam zmieniać swoje przyzwyczajenia do standardowego czytania. Ćwiczenia z zakrytymi literami utwierdzają mnie w przekonaniu, że nie muszę mieć pełnego tekstu, by zrozumieć co czytam, bo mój umysł sam sobie sztukuje resztę.

czytanie5

 Jestem po kilku dniach ćwiczeń. W sumie spędziłam nad programem jakieś 3-4 godziny. I wiecie co? Już widzę pierwsze rezultaty. Na przykład przy dzisiejszej kawie, którą piję 15 minut, przeczytałam całą dzisiejszą gazetę (!) Coś czuję, że czas wybrać się na zakupy do księgarni i wykorzystać nowe umiejętności na czymś większym. Już się nie mogę doczekać wieczora, kiedy po raz pierwszy od kilku tygodni znajdę w końcu czas, by coś zacząć czytać i … jeszcze skończyć :)

Jednym słowem – polecam. Program przydatny dla całej familii, no i przystępna cena też cieszy. Adres sklepu online znajduje się tutaj. Warto również polubić fanpage Akademii Umysłu – szczególnie ci, którzy lubią zagadki logiczne, będą zadowoleni, bo tych tam nie brakuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>